Drżenie ciała u młodych osób. Co może być przyczyną?
Drżenie ciała nie jest jedynie przypadłością osób w podeszłym wieku, u których często ma ono związek z chorobą Parkinsona. Osoby młode także cierpią z powodu drżenia ciała, które może mieć różnorodne podłoże. Dowiedz się, jakie są częste przyczyny drżenia ciała u osób młodych i co powinno wzbudzić niepokój oraz skłonić do szybkiej konsultacji lekarskiej.
Dlaczego ciało drży?
Ciało drży z powodu kurczenia się poszczególnych mięśni lub grup mięśniowych. Przyczyną drżenia mogą być zarówno dość niegroźne dolegliwości, jak i poważne schorzenia oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu. Bardzo często przyczyną pojawienia się niekontrolowanego, mimowolnego drżenia ciała jest stosowanie ubogiej w składniki odżywcze diety oraz przyjmowanie zbyt małej ilości płynów. Niedobory żywieniowe w połączeniu z odwodnieniem organizmu to jeden z powodów wystąpienia drżenia ciała u osób w młodym wieku. Nie oznacza to, że drżenie u osób młodych nie jest związane z poważnymi chorobami. Także w młodym wieku mogą wystąpić poważne schorzenia neurologiczne, których pierwszym objawem jest właśnie drżenie rąk, nóg lub głowy. Ważne: drżenie o charakterze napadowym, któremu towarzyszą zawroty głowy, problemy z utrzymaniem równowagi, uczucie niepokoju, zaburzenia widzenia oraz nudności i wymioty wymagają natychmiastowej wizyty u specjalisty, bo mogą być objawem np. udaru.
Drżenie ciała a niedobory żywieniowe
Drżenie ciała często jest skutkiem długotrwałego stosowania ubogiej w składniki odżywcze diety. Brak kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego witamin oraz minerałów może spowodować napadowe drżenie ciała, które pojawia się np. po wysiłku fizycznym lub w wyniku długotrwałego przebywania w wymuszonej pozycji. Drżenie ciała powodowane jest przez niedobór magnezu, potasu oraz wapnia, a także witamin z grupy B. Drżenie często towarzyszy osobom z niedowagą oraz osobom, które cały czas przebywają na diecie oraz stosują głodówki. Do niedoborów witamin i minerałów oraz pojawienia się drżenia mogą też doprowadzić długotrwałe wymioty, biegunki i zaburzenia wchłaniania dostarczanych do organizmu składników odżywczych.
Drżenie ciała a odwodnienie organizmu
Odwodnienie organizmu także może powodować drżenie ciała, co jest powodowane zaburzeniem równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. W przypadku odwodnienia organizmu, którego przyczyną nie jest jedynie utrata płynów z powodu wysokiej temperatury otoczenia, drżenie może obejmować całe ciało. Towarzyszy mu suchość skóry i błon śluzowych, podwyższona temperatura ciała oraz uczucie pragnienia. Odwodnienie związane z przewlekłym przyjmowaniem zbyt małej ilości płynów, zwłaszcza wody, jest jedną z częstych przyczyn uczucia drżenia ciała, osłabienia i złego samopoczucia.
Drżenie ciała a nerwica
Coraz więcej młodych osób cierpi z powodu nerwicy, która może powodować drżenie rąk w sytuacjach stresowych. Częstą przyczyną drżenia jest obezwładniający lęk, który stopniowo zaczyna przejmować kontrolę nad życiem osoby chorej i powoduje ataki paniki. W przypadku nerwicy występuje zarówno drżenie kończyn, jak i wewnętrzne drżenie organizmu, którego nie można w żaden sposób zaobserwować.
Drżenie ciała a choroby neurologiczne
Drżenie ciała może być też objawem wielu poważnych schorzeń. Zdarza się, że występuje u osób młodych jako objaw choroby Parkinsona oraz jest jednym z pierwszych objawów stwardnienia rozsianego i stwardnienia zanikowego bocznego.
Drżenie ciała jest też jednym z pierwszych objawów schorzeń nowotworowych, które rozwijają się w obrębie układu nerwowego np. guzów mózgu. Uczucie drżenia często pojawia się też u chorych na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i choroby tarczycy. Dość częstą przyczyną drżenia ciała u osób młodych jest też nadużywanie alkoholu i przedawkowanie kofeiny lub nikotyny.